Yemek Sepeti Restoran Alacak Hesaplama, Yemek Sepeti Alacak Hesaplama, Yemek Sepeti Ödeme Hesaplama

Yemek Sepeti Restoran Alacak Hesaplama, Yemek Sepeti Alacak Hesaplama, Yemek Sepeti Ödeme Hesaplama

Trendyol Yemek, Getir Yemek ile çalışan restoranlar restoran panellerinden ödeme alacakları tutarı, ödeme yapılan tarihi şeffaf bir şekilde görebiliyor. Hatta gelecek ödeme için bile bakiyeler sistemden görünebiliyor. Ama Yemek Sepeti'nde bu mümkün değil. Panelde böyle bir bölüm olmadığı gibi ödeme tarihini, ödeme yapılan IBAN numarasını, ödeme yapılan tutarları muhasebe@yemeksepeti.com ve isletmedestek@yemeksepeti.com mail adreslerine mail gönderip bekleyerek öğrenebiliyorsunuz. 

Hal böyle olunca restoranlar hesap yapmakta zorlanıyor ve alacak verecek net görülemediği için Yemek sepeti ile çalışmamayı tercih ediyorlar haklı olarak. İşini çok iyi bilen birisi bile işin içinden çıkmakta zorlanıyor.

Çok eleştirdiğimiz bir konu idi Yemek Sepeti'nin haftalık ödeme yapıp 15 günlük faturalandırma yapması. Zaten karışık olan sistem daha da karmaşık bir hale geliyordu. Artık haftalık ödeme yapıp haftalık fatura kesiliyor. Diğer dileğimiz diğer firmalardaki gibi ödeme tarih ve tutarlarının net görüntülenebilir olması..Tabi sepetlerde bu tutarlar net görülebiliyor olsa da siz yine sağlamanızı yapın, güven kontrol etmeye engel değildir. 

Diğer bir husus ise ayrı şubelere ayrı IBAN numarası tanımlama. Bunda da uğraşlarımız sonucunda netice aldık ve birden fazla şubenizin hesaplarını ayrı IBAN numarası tanımlatarak takip edebiliyorsunuz.

Yemek sepetine ilettiğimiz diğer eleştirimiz gelen siparişin önce kuryeye düşüyor olması ve kuryenin siparişi iptal edebiliyor olması ya da kabul edip teslim edildi yapabiliyor olması. Düşünsenize restoranınıza sipariş geliyor ama kuryeler siparişleri iptal etmiş. (Dürüst çalışanları tenzih ediyoruz.) Bunu da yaşanan sorunlar üzerine yazdığımızı bilin.

Kısa süre önce de ödemeler Yemek Sepeti'nden restoranlar eksik olarak yatırıldı. Gerekçe ise sistemden bazı siparişlerin teknik bir arıza nedeni ile eksik olarak aktarılması gösterildi. Tavsşyemiz gelen siparişler çift çıktı alınız ve fişlerin birini müşterinize gönderip diğer siparişi dosyalayınız. Bu tüm firmalar için bu şekilde olmalı. Ödeme dönemlerinde sipariş adet ve tutarlarınızı karşılaştırınız. 

Yemek sepeti restoran alacaklarını hesaplama ile ilgili bir video hazırladık. Vale restoran ile yani Yemek Sepeti'nin kendi kuryeleri ile çalışan restoranlar için hesaplama çok kolay. 

Hazırladığımız videoya bu linkten ulaşabilirsiniz.

Yemek Sepeti Kuryesi İle Çalışan Restoranlar İçin Ödeme Hesaplama

Öncelikle kontrolünü yapacağınız dönem ödeme özetini restoran panelinizin Fatura bölümünden indirip bilgisayara kaydedin. Daha sonra restoran panelinizin siparişler bölümünden ilgili tarih aralığı excel formatında bilgisayarınıza kaydedin. Elinizdeki sipariş fişlerini sipariş özetindeki siparişlerle karşılaştırın. Daha sonra sipariş özet tablonuzdaki siparişlerin sayısını videoda anlatıldığı gibi bulun. İptal siparişlerinizin sayısını videoda anlatıldığı gibi bulun ve toplam sipariş sayınızdan çıkarın. Kalan sipariş sayısını fatura bölümünden indirdiğiniz excel tablosu summary bölümündeki sayı ile karşılaştırın. Tüm kontrolleriniz doğru ise Summary tablosundaki sipariş ciro tutarından Vergiler Dahil Toplam fatura tutarını çıkardığınız zaman o dönem için alacağınız ödemeyi net olarak göreceksiniz. Banka hesabınıza yatan tutar ile kontrolünü sağlayın. Eğer sipariş sayıları ya da tutarlarda sorun varsa durumu muhasebe@yemeksepeti.com ve isletmedestek@yemeksepeti.com'a mail göndererek bildirin. Ayrıca sizden kaynaklı olmayan iptal siparişleriniz için iskonto düşülüp düşülmediğinin de kontrolünü sağlayın. Eğer iskonto uygulanmamış ise yine durumu ilgili mail adreslerine bildirin. 

Kendi Kuryesi İle Çalışanlar Restoranlar için ödeme hesaplama

Öncelikle kontrolünü yapacağınız dönem ödeme özetini restoran panelinizin Fatura bölümünden indirip bilgisayara kaydedin. Daha sonra restoran panelinizin siparişler bölümünden ilgili tarih aralığı excel formatında bilgisayarınıza kaydedin. Elinizdeki sipariş fişlerini sipariş özetindeki siparişlerle karşılaştırın. Daha sonra sipariş özet tablonuzdaki siparişlerin sayısını videoda anlatıldığı gibi bulun. İptal siparişlerinizin sayısını videoda anlatıldığı gibi bulun ve toplam sipariş sayınızdan çıkarın. Kalan sipariş sayısını fatura bölümünden indirdiğiniz excel tablosu summary bölümündeki sayı ile karşılaştırın. Buraya kadar hesaplamalar kendi kuryesi ve Yemek Sepeti kuryesi ile çalışanlar için aynı. Yemek Sepeti kuryesi ile çalışan restoranların tahsilatının tamamını Yemek Sepeti yaptığı için alacak verecek hesabı kolay.  Kendi kuryesi ile çalışan restoranlar nakit, kredi kartı ödemlerini kendileri tahsil ederken Online Ödemeler Yemek Sepeti tarafından tahsil edilmektedir. Bunun için Summary tablosundan ödeme türlerine göre ayrıştırma yapmalıyız. Hazırladığımız videodaki gibi bu ayrıştırmayı yapınız. Online ödeme cironuzdan vergiler dahil toplam tutarı çıkaracaksınız. Nakit ve kredi kartı ödemelerini zaten sizin kuryeniz tahsilatını yapmıştı. Eğer önceki dönemden Yemek Sepetine devreden bir borcunuz yoksa, online ödeme cironuz vergiler dahil fatura tutarından yüksek ise Yemek Sepeti'nden size ödeme yapılmalı. Eğer önceki dönemden borcunuz varsa yapılacak ödemeden önceki dönem borcunu düşmelisiniz. 

Size bu yazımızda ve hazırladığımız videoda Yemek Sepeti ödemeleri ile alakalı hesaplamaları anlatmaya çalıştık. 

Hayırlı ve bol kazançlar dileriz. 

Whatsapp Whatsapp