KDV oranları Güncellendi, Yeni KDV Oranları Ne zamandan İtibaren Geçerli, Yazar Kasa Pos KDV Oranı Nasıl Güncellenir

KDV oranları Güncellendi, Yeni KDV Oranları Ne zamandan İtibaren Geçerli, Yazar Kasa Pos KDV Oranı Nasıl Güncellenir

7 Temmuz 2023 tarihinde 32241 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan  7346 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile bazı mal ve hizmetlerin Katma Değer Vergisi oranlarında değişiklik yapılmasına ilişkin karar yayımmlandıktan 3 gün sonra yürürlüğe girmiş olacak. Buna göre KDV oranı yüzde 8 olanlar yüzde 10, yüzde 18 KDV oranı olanlar yüzde 20 olarak uygulanacak. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yürütmesinde, 3605 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28’inci maddesi gereğince verilen Karar, 10 Temmuz 2023 tarihinde yürürlüğe girecek.

Buna göre, sabun, şampuan, deterjan, dezenfektanlar, ıslak mendil, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil ve peçetede KDV oranı yüzde 8’den yüzde 20’ye çıkarıldı.

Daha çok gıdayı kapsayan yüzde 1’lik KDV diliminde değişiklik yapılmazken özel olarak ayrı bir vergi oranı belirtilmemiş olan ürünlerde KDV oranı yüzde 18’den yüzde 20’ye yükseltildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yürütmesinde, 3605 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28’inci maddesi gereğince verilen karar, 10 Temmuz 2023 tarihinde yürürlüğe girecek.

Pos, Yazar Kasa poslarda da bu KDV oranlarının güncellenmesi gerekmektedir. 09.07.2023 tarihinde Z raporunuzu aldıktan sonra bu güncellemeyi isterseniz kendiniz yapabilir ya da kullandığınız yazarkasa pos teknik servisinden destek alabilirsiniz. 

 Biz şimdi size Ingenico posların KDV oran güncellemesini kısaca anlatmaya çalışacağız.

 Pos cihazınızın F tuşuna basın. Yazar Kasa Pos ayarlarını seçin. Sizden şifre isteyecek bu alana şifrenizi giriniz.

Önünüze gelen ekrandan Programlama Bilgilerini seçiniz

Departman girişi bölümüne basıyoruz ve Z raporu Alınız diye talimat çıkacak. 

Z Raporu alıyoruz.

Gün Sonu raporlarını alıyoruz.

Parametre yükleme yapmasını bekledikten sonra  Kısımlar bölümü açılacak.

Ok larla ekranı kaydırarak ilgili kısımların KDV oranlarını güncelleyiniz.

Yeni KDV oranları sizteminizde tanımlı değilse KDV Oranlarından yeni KDV oranlarını tanımlamayı unutmayınız. Bazı yazarkasa pos sistemleri parametre olarak KDV oranlarını otomatik olarak güncellemektedir. Gerekli kontrolü de yazdığımız şekilde sağlayabilirsiniz.

Beko pos cihazları için KDV'yi Menü, Ayarlar, Programlama, KDV Programlaya girip KDV oranını seçip ilgili oranları el ile giriş yapıp Kaydet tuşuna basıyoruz. 

Hayırlı, Bol, Bereketli kazançlar dileriz.

Whatsapp Whatsapp